Jak czyścić nubuk i zamsz?

Jak czyścić nubuk i zamsz?

Skórzane obuwie to nie tylko eleganckie czarne buty z gładkiej, lekko połyskliwej skóry licowej – nawet jeśli z tym najczęściej się kojarzy. Popularnością cieszą się również nubuk oraz zamsz, które cechują się zupełnie innym wyglądem i właściwościami. Często wykonuje się z nich trapery, półbuty, botki, kozaki czy też sztyblety. W sklepach obuwniczych można znaleźć również sneakersy z nubuku czy zamszu.

Obuwie z tych materiałów zdecydowanie najczęściej widuje się na polskich ulicach jesienią i zimą, kiedy pogoda staje się bardziej kapryśna. Można się wówczas spodziewać gwałtownych i obfitych opadów deszczu, a w późniejszych miesiącach – śniegu, który szybko topnieje, pozostawiając po sobie wilgotną breję. Takie warunki sprawiają, że po każdym wyjściu z domu buty stają się brudne i przemoczone. By utrzymać obuwie z zamszu lub nubuku w nienagannej kondycji, należy regularnie podejmować odpowiednie działania pielęgnacyjne. Dowiedz się, jak to zrobić.

Buty z nubuku i zamszu bez tajemnic

Zanim przystąpisz do czyszczenia obuwia z nubuku czy zamszu, powinieneś wiedzieć, z czym w ogóle masz do czynienia.

Czym wyróżnia się nubuk?

Na pierwszy rzut oka ten rodzaj skóry jest podobny do zamszu, aczkolwiek istnieją dość znaczące różnice. Dobry obserwator odróżni oba materiały już przy pierwszym bliższym spojrzeniu. Jeżeli masz wątpliwości, z którym materiałem masz do czynienia, zdaj się na dotyk – nubuk ma krótsze włókna niż zamsz. Jest też bardziej miękki i zazwyczaj matowo wykończony. Oba wymienione rodzaje skóry powstają w wyniku odmiennych procesów produkcyjnych. Nubuk, w przeciwieństwie do zamszu, jest szlifowany od zewnętrznej strony. W związku z tym jego czyszczenie wymaga pewnej wprawy.

Zamsz – cechy charakterystyczne

Jednym z najważniejszych cech zamszu jest przyjemna w dotyku struktura. Przesuwając dłonią po jego powierzchni, można wyczuć delikatne końcówki włókien. Dzięki temu trudno pomylić go z innymi materiałami. Zamsz poleruje się od wewnętrznej strony. Jest to dość wytrzymały materiał, choć ma również kilka wad. Przede wszystkim jest on podatny na działanie wilgoci, może się też wycierać i odkształcać. Właśnie z tego powodu tak ważna jest umiejętna pielęgnacja. Dzięki niej będziesz w stanie przedłużyć żywotność swoich ulubionych butów. Dowiedz się, jak czyścić zamszowe buty.

Zamsz i nubuk – profesjonalne czyszczenie

Sekret skutecznej pielęgnacji obuwia zazwyczaj tkwi w wykorzystanych środkach. Profesjonaliści mają do dyspozycji specjalistyczne preparaty i akcesoria, które zostały stworzone z myślą o czyszczeniu konkretnego materiału. Dzięki temu efekty prezentują się o wiele lepiej niż po zastosowaniu domowych metod.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie zadbać o swoje obuwie z nubuku lub zamszu, przyda Ci się szczotka przeznaczona do pielęgnacji tych rodzajów skóry. Jej konstrukcja jest idealna do wyczesywania delikatnych włókien. Używając takiej szczotki, możesz dokładniej wyczyścić but, a jednocześnie nie spowodować nieumyślnych uszkodzeń. Do tego warto wyposażyć się w środek czyszczący przeznaczony do zamszu oraz nubuku.Istotnym uzupełnieniem całego zestawu będzie impregnat. Dzięki niemu zabezpieczysz materiał przed oddziaływaniem wilgoci, która stanowi zagrożenie zwłaszcza dla skórzanych butów z dłuższymi włóknami. Wszystkie wymienione akcesoria możesz znaleźć w asortymencie naszego sklepu.

Jak czyścić buty zamszowe i nubukowe?

Na początek wyszczotkuj zaschnięte plamy. To powinno pozwolić na usunięcie odrobiny brudu. Następnie nanieś na powierzchnię buta specjalistyczne środki. Posługuj się nimi według instrukcji. Do rozprowadzania preparatów użyj szczotki. Jeżeli korzystasz z wody, pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością. Zamsz i nubuk nie powinny być zbyt mocno nawilżone. Ważną kwestią jest także dokładne osuszanie obuwia po czyszczeniu – w przeciwnym wypadku mogą pojawić się na nim przebarwienia bądź odkształcenia. Wytrzyj buty suchą szmatką pochłaniającą wilgoć, a do środka włóż papier albo ręcznik. Pamiętaj też, by po wysuszeniu zaimpregnować buty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *