Jak prawidłowo dbać o skórzane buty? Polerowanie i ochrona  

Dbanie o obuwie skórzane

Skóra to prawdziwie ponadczasowy materiał. Od dekad nie wychodzi z mody, a wręcz przeciwnie – kojarzy się z elegancją oraz wysoką jakością wykonania. Bardzo chętnie wykorzystują ją zwłaszcza producenci obuwia. W rezultacie skóra jest standardem w przypadku takich butów, jak derby, oxfordy, sztyblety, botki czy kozaki, a także z powodzeniem może służyć do wykonywania sandałów bądź sneakersów.

Skóra naturalna słynie ze swoich unikatowych właściwości. Trzeba jednak pamiętać, że nawet tak szlachetny materiał z czasem ulega zużyciu. Na szczęście można zapobiec szybkiemu niszczeniu skóry – wystarczy regularnie odwiedzać szewca lub samodzielnie podejmować odpowiednie działania służące utrzymaniu pierwotnego stanu obuwia. Kluczem do utrzymania skórzanych butów w świetnym stanie jest systematyczna i umiejętna pielęgnacja. Przekonaj się zatem, jak czyścić skórzane buty.

Jak czyścić buty ze skóry – domowe sposoby

Do pewnego stopnia jesteś w stanie uporać się z uciążliwymi zabrudzeniami przy pomocy środków, które masz do dyspozycji w domu. Wystarczy umyć obuwie ciepłą wodą i odpowiednim środkiem czystości. Doskonale nadaje się do tego np. klasyczne szare mydło. Możesz wspomóc się miękką ściereczką, którą delikatnie rozprowadzisz pianę po powierzchni buta.

Domowe sposoby mają jednak pewne ograniczenia. Nie zawsze będziesz w stanie dokładnie doczyścić wszystkie zabrudzenia, używając tylko wody i mydła. Poza tym domowe środki czystości nie zostały stworzone z myślą o konserwacji obuwia. Nie zapewniają też długotrwałego efektu. Jeżeli zależy Ci na jak najlepszym rezultacie, rozważ skorzystanie ze skuteczniejszych rozwiązań. Zatem jak czyścić buty skórzane? Najlepiej przy pomocy specjalistycznych, przeznaczonych do tego środków. Takie akcesoria zakupisz w naszych salonach.

Czym wyczyścić skórzane buty?

Jeżeli chcesz utrzymać swoje obuwie w nienagannej kondycji, musisz wyposażyć się w szereg akcesoriów do pielęgnacji. Przede wszystkim przyda Ci się szczotka ułatwiająca dokładne rozprowadzenie specjalistycznych preparatów. Unikaj jednak modeli z plastikowymi włóknami. Są one zbyt twarde i mogłyby uszkodzić materiał. Znacznie korzystniejszym wyborem będzie drewniana szczotka z miękkim końskim włosiem. Warto zainwestować w takie akcesorium, gdyż pozwoli na czyszczenie butów skórzanych z należytą starannością, bez obaw o powstawanie rys. W związku z tym porządna szczotka warta jest swojej ceny.

Najważniejszym produktem do czyszczenia butów będzie z kolei specjalna pianka bądź żel. Takie preparaty zostały stworzone z myślą o pielęgnacji obuwia. Wyróżniają się wysoką skutecznością, są także całkowicie bezpieczne dla materiału. Poza tym warto zaopatrzyć się w dobrej jakości pastę do butów. Świetnym dopełnieniem całego zestawu będzie impregnat. Dzięki niemu utworzysz na powierzchni buta ochronną powłokę, która zapobiegnie osadzaniu się brudu na materiale.

Jak czyścić buty skórzane krok po kroku?

Na początek wyjmij z butów sznurowadła i wypierz je w pralce. Najlepiej ustawić program z temperaturą na poziomie 30–40 stopni i niezbyt intensywnym wirowaniem. To w zupełności wystarczy do odświeżenia sznurówek. Możesz też wyjąć wkładkę na czas czyszczenia.

Następnie spróbuj usunąć zabrudzenia znajdujące się na powierzchni buta przy pomocy suchej szczotki. Część zaschniętych nieczystości skruszy się i odpadnie bez użycia wilgoci, jednak w wielu przypadkach nie okaże się to wystarczające. Bardziej uciążliwe plamy należy czyścić przy użyciu specjalistycznych środków. Wyciśnij odrobinę pianki bądź żelu do czyszczenia obuwia na powierzchnię buta. Następnie rozprowadź preparat po powierzchni przy pomocy szczotki ze zwilżonym włosiem. Delikatnie przecieraj kolejne części buta aż do całkowitego usunięcia zabrudzeń. Po zakończeniu tego etapu należy dokładnie osuszyć obuwie. Doskonale nada się do tego miękka szmatka wykonana z mikrofibry. Materiał ten świetnie chłonie wilgoć. W kolejnym kroku możesz przystąpić do nałożenia pasty. Może to być jedynie cienka warstwa, ale pamiętaj, aby nie pominąć żadnej części buta. Na koniec wystarczy już tylko posłużyć się impregnatem. Dzięki niemu utrwalisz uzyskany rezultat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *