Jak samodzielnie wymienić baterię w zegarku?

bateria zegarek

Twój ulubiony zegarek bez powodu nagle przestał działać? Jeśli nic poważnego się nie wydarzyło, nie kojarzysz uderzenia, upadku z wysokości czy zalania, najprawdopodobniej nic wielkiego mu nie dolega, a jedynie wyczerpała się bateria. To częsty problem, i choć standardowo w kwarcowych zegarkach baterię wymienia się co 2 do 5 lat, może zdarzyć się, żetrzeba będzie zrobić to wcześniej. Nie zawsze wiemy, czy nasz czasomierz nie został uruchomiony przecież na długo wcześniej, zanim go kupiliśmy. Dobra wiadomość jest taka, że, choć nie jest to wiedza powszechna, baterię w klasycznym zegarku łatwo jest wymienić samemu i to zupełnie za darmo.

Co będzie Ci potrzebne do wymiany baterii?

Aby wymienić baterię w swoim zegarku, będziemy musieli niż dysponować. Jednak nie wszystko jedno jaką, ale dokładnie taką, która pasuje do naszego modelu – zwykle baterię guzikową o odpowiedniej średnicy i pojemności. Właściwą informację na jej temat znajdziemy albo w instrukcji obsługi dołączonej do czasomierza, albo po prostu otwierając zegarek. Na powierzchni baterii powinien widnieć symbol wskazujący, z jakim rodzajem ogniwa mamy do czynienia. Posiadając tę wiedzę wystarczy już tylko kupić odpowiednie akcesorium, np. w jednym z naszych salonów.

Do sprawnej naprawy potrzebna będzie też pinceta lub mały śrubokręt, które posłużą do odkręcania śrubek lub manipulowania zatrzaskami na tylnej pokrywie zegarka. Przyda się miękka ściereczka lub gumowa podkładka, na której umieścimy zegarek, chroniąc go w ten sposób przed zarysowaniem. Posiadanie bezpiecznego podłoża będzie szczególnie ważne w trakcie manipulowania tylną pokrywą, podczas której moglibyśmy poważnie uszkodzić szybkę. Jeśli posiadamy instrukcję obsługi, również warto się do niej odwołać, gdyż może ona zawierać specyficzne wskazówki dotyczące konkretnego zegarka.

Do dzieła! Wymiana baterii krok po kroku

Wymiana baterii w klasycznym, popularnym zegarku powinna być zupełnie prosta, jeśli tylko znamy kilka podstawowych kroków. Po pierwsze należy otworzyć dekiel, a jeśli jest on wciskany – wystarczy podważenie płaskim narzędziem. Nieco trudniej będzie w przypadku dekli zakręcanych, do których otwarcia potrzeba już ostrego narzędzia, z możliwością zaczepienia się o wgłębienie przystosowane do kręcenia pokrywą. Kiedy obrotowy dekiel ma dodatkowe śruby, je również trzeba będzie odkręcić.

Jeśli udało nam się już dostać do środka czasomierza, musimy zlokalizować komorę z baterią. Nie powinno to być trudne, gdyż w większości przypadków znajduje się ona tuż pod deklem. Teraz wystarczy wyciągnąć starą baterię i na jej miejscu umieścić nową, w dokładnie taki sam sposób, w jaki włożona była poprzednia. Manipulując we wnętrzu czasomierza, poza samą baterią staramy się niczego nie dotykać, by nie uszkodzić wrażliwych elementów mechanizmu. Po zamknięciu zegarka, powinien on zacząć działać. Poobserwujmy go chwile, żeby upewnić się, że wszystko pracuje, jak należy.

A kiedy nie wymieniać baterii samodzielnie?

Choć samodzielna wymiana baterii w zegarku brzmi kusząco, bo nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, nie zawsze będzie opłacalna. Zdecydowanie nie podejmujmy się otwierania zegarka, który jest na gwarancji – przypadkowe uszkodzenie spowoduje, że ją stracimy. Podobnie nie warto próbować „majstrować” przy droższych zegarkach. Pomijając fakt, że uszkodzenie czegokolwiek w tego typu czasomierzach kosztować będzie nas znacznie więcej niż wielokrotność usługi zegarmistrzowskiej, to łatwo o uszczuplenie funkcjonalności zegarka, zwłaszcza modeli o wysokiej wodoodporności.

W przypadku zegarków wysokiej jakości lub modeli o bardziej skomplikowanej budowie znacznie korzystniej będzie skorzystać z usług profesjonalnego zegarmistrza. Taki specjalista posiada odpowiednie narzędzia i wiedzę, aby prawidłowo wymienić baterię i zadbać o zachowanie wszystkich funkcji zegarka. Warto zrezygnować z pomysłu również w sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach, brakuje nam narzędzi lub po prostu wolimy unikać niepotrzebnego ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *